najnowsze-info-lodz.pl

Początek roku szkolnego a pandemia Covid-19

Początek roku szkolnego a pandemia Covid-19

01.09.2020, 08:34

Wraz z początkiem września dzieci powinny iść do szkół oraz przedszkoli, jednak mimo to ciągle wątpliwości rodzi koronawirus, z którym świat zwalcza od początku roku. W marcu młodzież przeszła na nauczanie ez wychodzenia z domów i z całą pewnością okazało się to jedną z przyczyn, dzięki którym udało się wstrzymać w Polsce gwałtowny przebieg pandemii. Jednak czy sytuacja związana z koronawirusem na dzień dzisiejszy wydaje się być na tyle uspokojona, żeby przygotować do użytku żłobki, przedszkola oraz szkoły a następnie przyzwolić dzieciom na chodzenie na zajęcia?

Każdy ma inne podejście do tematu

Nie możemy podać jednoznacznej odpowiedzi, co okaże się odpowiedniejsze - wypuszczenie dzieci do szkół, czy konieczność kontynuowania nauczania w domu. Między innymi naukowcy i osoby mające wątpliwości komunikują, że to właśnie dzieci prosto rozsiewają przeróżne wirusy czy też bakterie, a budynki oświatowe mogą być doskonałym siedliskiem infekcji. Doskonale zna to każdy z nas - do klasy przybędzie pojedyncze dziecko z przeziębieniem a dalej znacznie więcej maluchów.

Inni komunikują, że zatwierdzono sporo metod, do których powinny zastosować się oświatowe budynki, aby móc przyjmować z powrotem swoich uczniów. Jednakże czy aby na pewno maluchy z najniższych klas będą umiały zachowywać dystans? Czy będzie to idealnym rozwiązaniem, by duża grupa uczniów się znalazła w jednej salce lekcyjnej? Znawcy tematu głoszą, iż niestety nie.

Na naukę zdalną marudzą niejedni uczniowie czy też rodzice. W szczególności dotknęło to maturzystów, którzy upierają się, iż przez te miesiące nauki zdalnej się okażą niezbyt dobrze przyuczeni do maturalnego egzaminu (chociaż z drugiej strony w 2020 roku matura nie poszła jakoś najgorzej). Ważne będzie również to, że nie wszyscy nastolatkowie mieli komputer i Internet. Wśród rodzin, w których się urodziło sporo dzieci jest tak, że w domu do dyspozycji będzie wyłącznie jeden komputerowy sprzęt. Rodzice będą mieć więc kłopot w zapewnieniu swoim maluchom zdalnej nauki w tym samym momencie.

Kwestie społeczne bywają także istotne. Szkolne placówki okazują się być istotnym czynnikiem w rozwoju psychologicznym dzieci. Dzięki szkołom uczymy się funkcjonować z ludźmi dookoła a także mamy możliwość zawierać relacje oparte na przyjaźni. Rzecz jasna w obecnej sytuacji aspekty społecznego życia bywają niekoniecznie kluczowe, gdyż najmocniej kluczowe się okazuje zdrowie dzieci, ich rodziców i nauczycieli.

Wiele zależeć będzie od samych uczniów oraz pedagogów

Poszerzanie się choroby zależy głównie od kwestii, czy dzieci będą przestrzegały zasad ustalonych przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz czy nauczyciele są umieli to przestrzeganie przepisów przypilnować. Niektórzy twierdzą, iż puszczenie uczniów do szkół spowoduje gwałtowny rozwój epidemii, więc w efekcie placówki oświatowe będą niedostępne już za chwilę. Wypada obserwować na bieżąco sprawę, bo na samym początku tego miesiąca wiele się może pozmieniać.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij