najnowsze-info-lodz.pl

Walczenie przeciwko zanieczyszczaniu powietrza

Walczenie przeciwko zanieczyszczaniu powietrza

18.11.2020, 11:37

Raptem parę dni temu obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza.Z tej przyczyny wskazane jest aby nabrać odrobinę refleksji nawiązujących do wielkiego problemu, pojawiającego się w obrębie całej Polski. Mowa tu rzecz jasna o smogu, który z pewnością może okazać się dla ludzi naprawdę niezwykle niszczycielski. Substancje chemiczne, które wdychamy niemal w każdy dzień, bez wątpienia mają do czynienia z przenoszeniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już niecały rok. Stanowczo warto cyklicznie informować czym jest zatrucie środowiska oraz jakimi metodami można z takim kłopotem walczyć.

Z okazji Dnia Czystego Powietrza w kilku telewizyjnych programach poruszony został ten właśnie temat. Należy mieć świadomość tego, że dzisiaj w Polsce rozpoczął się grzewczy sezon, a razem z nim wrócił również problem ze smogiem. Ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najlepszych sposobów na zapobieganie zanieczyszczeniu powietrza. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego powiadomił nas ponadto, że większość smogu w Polsce generujemy my sami w naszych domach. Uznał, że jeśli nie wyeliminujemy kotłów zanieczyszczających nam środowisko, nie rozwiążemy tego problemu.

Zespołów Elektrociepłowni PAK również podpiął się do walki z zanieczyszczonym powietrzem. Piotr Woźny, prezes spółki oznajmił, iż uskuteczniana przez wymienioną spółkę energia za ok. dziesięć lat okaże się zeroemisyjna. Pamiętajmy więc o tym, że problem ze smogiem oraz z SARS-CoV-2 możemy ze sobą bezpośrednio połączyć. Pandemia COVID najpierw dała o sobie znać w obszarach o szczególnie wysokiej degradacji powietrza, czyli we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.

Jeżeli chodzi o smog niewątliwie należy również orientować się, co w zasadzie jest decydującą tego przyczyną. Tak więc jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu co niemiara niekorzystnych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wspomnianych aspektów jest nieprawdopodobnie ważna, głównie z powodu naszego zdrowia i otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij